Sık Sorulan Sorular
22 Eylül 2020

 • Dış Kalite Değerlendirme (DKD) Programı nedir?

 

Dış kalite değerlendirme, laboratuvarların test sonuçlarının güvenilirliğini sağlamak veya yükseltmek amacıyla laboratuvarın dışındaki bir sistem/kurum/kuruluş tarafından düzenlenen içeriği veya konsantrasyonu bilinen ya da bilinmeyen örneklerle yapılan izleme ve değerlendirme çalışmasıdır. Bu programa bütün kamu/özel/üniversite hastaneleri bünyesindeki biyokimya laboratuvarları, özel tıp merkezlerinin biyokimya laboratuvarları ile özel tıbbi tahlil biyokimya laboratuvarlarının tamamı dahildir.

 

 • Dış Kalite Değerlendirme Programı kapsamına dahil olan parametreler hangileridir?

 

Başkanlığımız tarafından belirlenen, Dış Kalite Değerlendirme Programı kapsamına dahil olan biyokimya tetkikleri: 

        ALT, ALBUMİN, ALP, AMİLAZ, AST, DİREKT BİLİRUBİN, GGT, GLUKOZ, HDL KOLESTEROL, KALSİYUM, KLOR, KOLESTEROL, KREATİN KİNAZ, KREATİNİN, LDH,            POTASYUM, TOTAL BİLİRUBİN, TOTAL PROTEİN, TRİGLİSERİD, ÜRE, ÜRİK ASİT, İNORGANİK FOSFOR, SODYUM, HbA1C

Programa dahil olan testlere gerektiğinde ekleme yapılacaktır.

 

 • DKD verileri hangi periyotlarla girilmelidir?

 

Her laboratuvar, kendi bağlı bulunduğu Dış Kalite Değerlendirme Sisteminin gerektirdiği periyotlara göre girilmesi gereklidir. Örn: 15 günde bir, 30 günde bir vb.

 

 • DKD Mesul Müdür/Başhekim girişi ve Kullanıcı girişi şifrelerini kimden ve nasıl alacağım?

 Mesul Müdür/Başhekim girişine ait şifre başvuru formunda tanımladığınız şifredir. Kullanıcı girişine ait şifre DKD Mesul Müdür/Başhekim girişinde kullanıcı oluşturulurken tanımlanan şifredir. Yani DKD yazılımına ait tüm şifreler kurum tarafında tanımlanmaktadır.

 

 • Yeni sonuç göndermek istediğimde sonuç girmek istediğim teste ait “Gönderim Sırası” boş gözüküyor sonuç giremiyorum.

 

Sonuç ekle menüsü altındaki “Gönderim Sırasına” ait bilgilertanımlamalar menüsü altında bulunan cihaza ait program tanımlama bölümünde tanımladığınız DKD programına ait “Çalışma Periyodu, Numune Gönderim Sayısı, İlk Sonuç Son Gönderim Tarihi” verileri kullanılarak yazılım tarafından hesaplanır. Sonuç girmek istenilen teste ait “Gönderim Sırası” boş gözüküyorsa yukarıda belirtilen tanımlamalarda hata yapmış olabilirsiniz. Bu verileri gözden geçiriniz.

Sonuç girmek istenilen teste ait çalışılması gereken ay sona ermeden “Gönderim Sırasında” bu numuneye ait bilgi görünmez. Mesela Mart ayında çalışılması gereken teste ait bilgi “Gönderim Sırası” bölümünde ancak 1 Nisandan itibaren çıkmaya başlar.

 

 • DKD yazılımında hormon, hematoloji ve diğer bölümlere ait testler ve cihazları bulamıyorum.

 

DKD yazılımı şimdilik yazılımda gözüken 16 biyokimya parametresi ile başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda kapsam genişletilerek yeni parametreler eklenecektir.

 

 • DKD Kullanıcı girişinden girdiğimde çalışmakta olduğum laboratuvar boş görünmekte, ne yapmalıyım?

 

Açılan listede çalışmakta olduğunuz kuruma ait laboratuvar görünmüyorsa mesul müdür başhekim girişinde laboratuvar oluşturma ve laboratuvara kullanıcı atama menülerinden biri veya her ikisi birden eksik yapılmıştır. Mesul müdür başhekim girişinden bu eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.

 

 • Bilgisayarımda DKD Mesul Müdür/Başhekim veya Kullanıcı girişlerine ait sayfalar düzgün görüntülenemiyor.

 İnternet servis sağlayıcı (browser) seçiminden dolayı bu hata oluşmaktadır. DKD yazılımı en iyi Mozilla ve Google Chrome da çalışmaktadır. İnternet Explorer da genelde benzer hatalar oluşmaktadır.

 

 • DKD Mesul Müdür/Başhekim girişine ait şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

 

DKD Mesul Müdür/Başhekim giriş ara yüzünde “şifremi unuttum” sekmesi kullanılarak yeni şifre talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu menüde sizden kurumunuza ait ÇKYS numaranız ve başvuru sırasında başvuru formunda yazmış olduğunuz e-mail adresi istenecektir. Eğer e-mail adresinizi yazılım içerisinde değiştirdiyseniz değiştirdiğiniz e-mail adresini girmeniz gerekmektedir.

 

 • DKD Kullanıcı girişine ait şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

 

DKD Kullanıcı giriş ara yüzünde “şifremi unuttum” sekmesi kullanılarak yeni şifre talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu menüde sizden T.C. kimlik numaranız ve Mesul Müdür/Başhekim ara yüzünde mesul müdür tarafından kullanıcı tanımlanırken belirtilen e-mail adresi istenecektir.

 

 • “Geçersiz bir kurum no girdiniz!” hatası. İlk başvuruda başvuru formunu tam ve eksiksiz doldurmama rağmen bu hatayı alıyorum ne yapmalıyım?

 

Kurumunuzda aktif çalışan biyokimya uzmanınız var ve bu hatayı alıyorsanız kurumunuza ait biyokimya laboratuvarınız ÇKYS de kayıtlı değildir. Bu kaydın yapılması için bağlı olduğunuz ilin il sağlık müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

 

 • DKD yazılımlarına ait kullanım kılavuzlarına nasıl ulaşabilirim?

 

DKD Mesul Müdür/Başhekim ara yüzünde başvuru formuna ait kılavuz sayfanın üst kısmımda “Başvuru Kılavuzu”, kullanıma ait kılavuz ise yazılıma giriş yapıldıktan sonra “Kılavuz” sekmesi altındadır.

DKD Kullanıcı girişine ait kılavuz, sesli görüntülü anlatım videoları ve DKD firmalarına ait açıklamalı örnekler yazılım içerisinde “Yardım” sekmesi altındadır.